Čo by sme mali vedieť o zmenách v pravidlách futbalu

Už tento víkend sa naplno rozbehnú súťaže dospelých ObFZ Levice a neskôr aj mládežnícke. Väčšina ľudí okolo futbalu zaregistrovala, že Svetová futbalová federácia FIFA a jej výbor pre pravidlá IFAB uviedli do praxe niektoré zmeny a doplnky pravidiel futbalu. Prevzal ich samozrejme aj Slovenský futbalový zväz a dotýkajú sa teda aj nášho okresného futbalu.

Pokúsime sa zhrnúť tie veci, ktoré by mali vedieť aj naši futbalisti, tréneri, funkcionári i priaznivci. Pôjdeme pekne postupne.

Nová definícia zakázanej ruky:  Mení sa posúdenie, čo je ruka. Za zakázaný sa považuje dotyk lopty hráčovou rukou od spodnej časti podpazušia ruky smerom nižšie. Čiže, dotyk lopty ramenom už pre hráča nebude znamenať priestupok. Iné ustanovenia, týkajúce sa zakázaného hrania rukou, ktoré boli v platnosti doteraz, sa nezmenili. Treba vedieť, že za meradlo odkiaľ sa ráta ruka, sa v žiadnom prípade nepočíta koniec trička s krátkym rukávom (viď. obrázok nižšie).  

Dvojitá hra rukou brankára pri nadväzovaní na hru: Ak zahrá brankár loptu rukou dva razy po sebe bez toho, aby sa medzi tým lopty dotkol iný hráč (napríklad pri kope od bránky alebo pri voľnom kope z vlastného pokutového územia), je to priestupok a musí nasledovať nepriamy voľný kop. To platilo aj doteraz. Nové je, že ak tento priestupok posúdi rozhodca aj ako ovplyvnenie sľubnej akcie súpera, napomenie brankára aj ŽK. Ak rozhodca považuje priestupok brankára za zmarenie vyloženej gólovej príležitosti súpera, udelí mu ČK a vylúči ho. Udeľovanie osobných trestov sa ale netýka prihrávky (tzv. “malej domov“)  brankárovi

Priestupky brankára pri pokutovom kope súpera: Ak sa brankár pri pokutovom kope súpera dopustí priestupku a je to jeho prvý v stretnutí, odteraz mu rozhodca udelí len tzv. verbálne varovanie (upozornenie) namiesto ŽK. Pri opakovanom priestupku by už ŽK dostal. V situácii, ak sa brankár dopustí priestupku a lopta neskončí v bráne (odrazí sa od bránkových žrdí za bránkovú čiaru mimo) sa pokutový kop neopakuje. Výnimkou je, len ak brankár výrazne negatívne svojim priestupkom ovplyvnil strelca pokutového kopu. Ak sa brankár a vykonávateľ pokutového kopu súčasne dopustia priestupkov, potrestaný bude len strelec.

Spresnenie výkladu k pravidlu 11:  Keď hráč v čase, keď je mimo hry (v „ofsajde“) dostane loptu od súpera, ktorý  ňou zahral zakázaným spôsobom rukou, tak sa podľa nového výkladu nedopustil porušenia pravidiel a môže pokračovať v hre. V praxi to znamená, že ak sa takto popísaná situácia stane v pokutovom území súpera, mal by ju rozhodca potrestať pokutovým kopom, ak sa nedá pre útočiacu stranu aplikovať evidentná výhoda.

Rýchle zahranie voľného kopu po priestupku: Ak rozhodca dovolí  tzv. „rýchle“ vykonanie voľného kopu mužstvom alebo uplatňuje výhodu v hre pre priestupok, ktorým je ovplyvnená sľubne sa rozvíjajúca útočná akcia, potom sa už osobný trest ŽK následne neudeľuje. Rozhodca by mal prihliadať na to, že by sa v tomto prípade malo jednať o evidentnú výhodu pre útočiace mužstvo.

Nerešpektovanie vzdialenosti pri rozhodcovskej lopte: Ak rozhodca vidí, že hráč súpera mužstva, pre ktoré sa bude vhadzovať rozhodcovská lopta, nedodržal predpísanú vzdialenosť 4 m, napomenie ho ŽK za nešportové správanie.

Tento stručný prehľad predkladáme všetkým, čo futbal hrajú alebo sa oň akýmkoľvek spôsobom zaujímajú. Pravidlá futbalu treba poznať tak, aby sme aj prípadné zmeny a doplnky vedeli aplikovať pri hre, rešpektovať ich a tiež chápať rozhodnutia rozhodcov. Kto má záujem vedieť o pravidlách futbalu ešte viac, podrobností nájde na webovej stránke Slovenského futbalového zväzu www.futbalsfz.sk.